Nieuwe omzendbrief over GAS 5: wacht evaluatieonderzoek af
De Vlaamse overheid publiceerde een nieuwe omzendbrief over snelheidshandhaving door lokale besturen, de zogenaamde GAS-5-procedure. De VVSG vindt het te vroeg om nu al nieuwe maatregelen te nemen, zolang het lopende evaluatieonderzoek naar GAS 5 nog geen duidelijk beeld geeft. Tegelijk stellen we ons vragen bij de eenzijdige focus op lokale besturen, terwijl ook andere overheden volop trajectcontroles uitrollen. Die bezorgdheden brachten we onder de aandacht in een brief aan Vlaams ministers Annick De Ridder en Hilde Crevits.
Eerst evalueren, dan bijsturen
Met de nieuwe omzendbrief(opent nieuw venster) wil de Vlaamse overheid bijkomende richtlijnen geven over snelheidshandhaving door lokale besturen. De richtlijnen focussen onder meer op mogelijke verdienmodellen, samenwerking met private partners en privacy bij trajectcontroles.
De VVSG vindt het te vroeg om nu al bijkomende maatregelen of conclusies naar voren te schuiven. Op vraag van Vlaams minister Annick De Ridder voert Vias institute momenteel een evaluatieonderzoek uit naar GAS 5. Dat onderzoek bekijkt ook expliciet de financiële kant van het systeem. De resultaten worden deze zomer verwacht.
Het is daarom logischer om eerst dat onderzoek af te wachten en het beleid pas daarna bij te sturen.
Nood aan een robuust juridisch kader
Naast dat evaluatieonderzoek blijven ook belangrijke juridische knelpunten in GAS 5 bestaan. Zo botst het huidige kader nog altijd op problemen bij overtredingen door rechtspersonen. In sommige gevallen leidt dat tot straffeloosheid.
De VVSG vraagt al langer om dat juridisch kader te versterken. Tot vandaag kwam er geen oplossing. Net daar ligt voor de VVSG een duidelijke prioriteit: zorg voor een robuust en werkbaar juridisch kader voor lokale snelheidshandhaving.
Hanteer dezelfde maatstaf voor alle overheden
Het debat over GAS 5 gaat vandaag vaak over mogelijke verdienmodellen. De VVSG nuanceerde eerder al dat beeld. Voor lokale besturen is snelheidshandhaving geen doel op zich en ook geen instrument om inkomsten te verhogen. Gemeenten zetten GAS 5 in om de verkeersveiligheid te versterken.
Tegelijk stelt de VVSG vragen bij de eenzijdige focus op lokale besturen. Vlaanderen wil zelf een Vlaams Verwerkingscentrum oprichten, waardoor heel wat trajectcontroles geactiveerd zullen worden. Die maatregel staat in het begrotingsakkoord.
Dat roept een duidelijke vraag op. Als Vlaanderen lokaal waarschuwt voor een mogelijk verdienmodel, hoe kan het dan zelf een gelijkaardig systeem invoeren zonder dat dezelfde vraag wordt gesteld? De VVSG vraagt daarom een gelijke beoordeling van lokale besturen en centrale overheden. Dezelfde principes moeten voor iedereen gelden.
Consistente regels voor privacy
De VVSG onderschrijft het belang van privacybescherming bij snelheidshandhaving. Lokale besturen moeten vandaag strikte voorwaarden naleven wanneer ze trajectcontroles en ANPR-systemen invoeren. Dat vraagt grondige analyses en een zorgvuldige voorbereiding.
Ook voor privacy moet dezelfde maatstaf gelden voor lokale besturen en centrale overheden. Als andere overheden op grote schaal trajectcontroles willen uitrollen, dan moeten ook zij aan dezelfde voorwaarden voldoen. Een geloofwaardig beleid vraagt consequente regels voor alle overheden, niet alleen voor gemeenten.
Verkeersveiligheid staat centraal
Gemeenten die al vroeg met trajectcontroles startten, zien duidelijke resultaten: een sterke daling van zowel het aantal overtredingen als het aantal verkeersongevallen.
Precies dat is de kern van trajectcontroles: de verkeersveiligheid verhogen.
Auteur
-
MelissaRasschaertStafmedewerker lokaal veiligheidsbeleid
Heb je een vraag over de inhoud van dit artikel?
Contacteer onsUp to date blijven?
Blijf op de hoogte van het belangrijkste nieuws voor en door lokale besturen. Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief.
InschrijvenRelevante kennispagina's
Relevante kennisgroepen
Nieuws
-
Magazine Lokaal
Vraag en aanbod en vraag en aanbod en vraag…
Mobiliteit -
Nieuws
Nutswerken langs gemeentewegen moeten beter
Openbare werken en wegenbeheerMobiliteit -
Nieuws
Federaal parlement moet GAS-wet snel aanpassen om lokale handhaving te vrijwaren
Gemeentelijke administratieve sancties (GAS)Lokale politiezonesBestuurlijke politie en handhaving