OCMW’s vragen bijkomende ondersteuning zodat ze dienstverlening kunnen blijven garanderen
De OCMW’s staan onder zware druk. De stijgende instroom van leefloondossiers, nieuwe berekeningsregels en haperende administratieve vereenvoudiging verplichten de VVSG en haar zusterverenigingen Brulocalis en UVCW om aan federaal minister van Maatschappelijke Integratie Van Bossuyt nieuwe tijdelijke ondersteuningsmaatregelen te vragen. Dat is nodig opdat OCMW’s hun dienstverlening de komende maanden kunnen garanderen, klinkt het.
Zes maanden ademruimte
'De cijfers tonen dat de impact van de hervorming nu echt voelbaar wordt bij de OCMW’s. Sociaal werkers vangen meer aanvragen op en moeten elk dossier zorgvuldig onderzoeken. We moeten deze stijgende werkdruk ernstig nemen en van nabij opvolgen,' zegt de VVSG.
De beperking van de werkloosheidsuitkeringen in de tijd zorgt in heel wat steden en gemeenten voor een sterke toename van het aantal mensen dat bij het OCMW aanklopt. Tegelijk krijgen OCMW’s nieuwe regels en bijkomende opdrachten te verwerken. Dat zorgt voor zware druk. Ze willen hun rol als vangnet blijven opnemen en precies daarom hebben ze ademruimte nodig.
De VVSG vraagt om de komende zes maanden geen nieuwe grote hervormingen of bijkomende verplichtingen voor OCMW’s uit te rollen. Nieuwe maatregelen vragen vooraf overleg met het werkveld en voldoende tijd om ze correct in te voeren.
Daarnaast vragen ze een tijdelijk crisissysteem voor voorschotdossiers, zodat OCMW’s niet telkens moeten inspringen wanneer andere instanties nog geen beslissing namen. Ook willen ze dat OCMW’s tijdelijk zelf kunnen beslissen of een huisbezoek nodig is in het sociaal onderzoek, zonder bijkomende verantwoordingslast.
Voor de opmaak van het geïndividualiseerd project voor maatschappelijke integratie -het afsprakenkader tussen OCMW en cliënt- vragen de OCMW’s om de termijn tijdelijk te verlengen van drie naar negen maanden. Ze vragen ook middelen om software aan te passen aan de nieuwe opvolging en registraties.
Financiële compensatie moet alle betrokken groepen dekken
De federale overheid komt voor een groot stuk tussen in de leeflonen die de OCMW’s uitbetalen. De OCMW’s vragen dat de volledige compensatie van het leefloon en de verhoogde tussenkomst in personeelskosten gelden voor alle groepen die door de nieuwe regels bij het OCMW terechtkomen. Dat gaat onder meer over mensen van wie de werkloosheidsuitkering stopt op 30 juni, mensen van wie de inschakelingsuitkering stopt en mensen die pas later een leefloon aanvragen omdat ze wachten op een beslissing van een andere instantie.
De OCMW’s vragen de minister ook om haar voornemen te realiseren dat OCMW’s niet financieel afgestraft worden wanneer een leefloner tijdelijk aan het werk gaat en daarna toch terugvalt. Wie na een korte werkervaring opnieuw een leefloon nodig heeft, moet blijven meetellen voor de verhoogde compensatie.
Betrouwbare cijfers moeten snelle bijsturing mogelijk maken
De VVSG vraagt ook een gezamenlijk monitoringsysteem met de federale overheid en de OCMW’s. Dat moet correct en transparant tonen welke extra lasten verschuiven naar OCMW’s en lokale besturen.
We bezorgden deze voorstellen deze week aan minister van Maatschappelijke Integratie Anneleen Van Bossuyt. Zonder tijdelijke maatregelen dreigen de OCMW’s in heel het land in de problemen te komen om de hulpverlening binnen de wettelijke voorwaarden te blijven garanderen.
Meer info
De VVSG blijft de ontwikkelingen op de voet volgen. We plannen een volgende update op vrijdag 8 mei in de namiddag. Bekijk alle updates over de impact van de beperking van de werkloosheidsuitkeringen in de tijd op de OCMW's.
Auteurs
-
NathalieDebastDirecteur belangenbehartiging en communicatie | woordvoerder -
GrietBrielsStafmedewerker lokaal sociaal beleid
Heb je een vraag over de inhoud van dit artikel?
Contacteer onsUp to date blijven?
Blijf op de hoogte van het belangrijkste nieuws voor en door lokale besturen. Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief.
InschrijvenRelevante kennispagina's
-
Beperking werkloosheidsuitkeringen in de tijd
Maatschappelijke dienstverleningLokaal sociaal beleidWerk, sociale economie en activering
Nieuws
-
Magazine Lokaal
Matisse van Aert
ArmoedeMaatschappelijke dienstverlening -
Nieuws
Derde golf stopzetting werkloosheid verhoogt werkdruk bij OCMW’s
Lokaal sociaal beleidMaatschappelijke dienstverlening -
Nieuws
VVSG vraagt structurele steun nu energieprijzen opnieuw stijgen
ArmoedeMaatschappelijke dienstverlening