SDG-partnerschappen
De VVSG zoekt samen met lokale besturen uit Vlaanderen, Benin en Rwanda naar een alternatieve en meer laagdrempelige vorm van internationale samenwerking. In de periode 2022-2026 verfijnen we samen een nieuw concept en testen dit uit met zeven SDG-partnerschappen. De VVSG realiseert dit project met de steun van de directie-generaal Ontwikkelingssamenwerking en Humanitaire Hulp (DGD).
Inhoud van deze pagina
Context
De VVSG kreeg via de directie-generaal Ontwikkelingssamenwerking en Humanitaire Hulp (DGD) subsidies voor het programma GloBe 2022-2026.
Eén onderdeel van dit programma ging over de zoektocht naar nieuwe vormen van internationale samenwerking. De VVSG stelt vast dat het aantal klassieke stedenbanden relatief stabiel blijft. Dit onder andere door de te zware (tijds)investering. Daarom wou de VVSG een alternatieve en meer laagdrempelige vorm van internationale samenwerking identificeren. De VVSG greep de periode 2024-2025 aan om een nieuwe vorm van internationale samenwerking als concept te verfijnen en dit uit te testen met zeven SDG-partnerschappen.
We deden dit in Benin en in Rwanda. Dat zijn twee landen waar we in het kader van het GLoBe programma 22-26 actief zijn en waar we een actieve samenwerking hebben met de lokale vereniging van steden en gemeenten, RALGA in Rwanda en ANCB in Benin
Partnerschappen tussen Vlaamse, Beninese en Rwandese lokale besturen
De Vlaamse, Beninese en Rwandese lokale besturen werden gematcht op basis van hun profiel en interesses. Zo zijn de Vlaamse gemeenten Laarne en Sint-Truiden een partnerschap aangegaan met respectievelijk de Beninese gemeenten Ouinhi en Covè. Voor de Beninese gemeente Lalo trad de VVSG op als partner. De Vlaamse gemeenten Grimbergen, Halle, Oostende en Waregem gingen een partnerschap aan met respectievelijk de Rwandese districten Nyanza, Bugesera, Karongi en Gatsibo. Een district is de overheidsvorm in Rwanda die het best overeenkomt met een lokaal bestuur bij ons.
Het concept ‘SDG-partnerschappen’
Het is belangrijk om te benadrukken dat de SDG-partnerschappen een experiment waren in de zoektocht naar een nieuwe geschikte vorm van internationale samenwerking voor Vlaamse lokale besturen. Het concept van de SDG-partnerschappen werd uitgewerkt door ANCB, RALGA, VVSG en een kleine stuurgroep waarin zowel een schepen, een algemeen directeur als een ambtenaar zetelen.
De lokale besturen wisselden in een periode van twee jaar intensief uit over beleid en lopende projecten in hun bestuur over een specifiek thema. Door deze uitwisselingen deden ze nieuwe inzichten op.
De nadruk lag op participatie van lokale actoren over een bepaald beleidsthema.
- De Vlaamse gemeenten en Rwandese districten wisselden uit over projecten binnen het thema burgerparticipatie.
- De Vlaamse en Beninese lokale besturen wisselden uit over lokale economie en communicatie.
- De rode draad doorheen dit project, zowel in Benin als in Rwanda was de gezamenlijke bijdrage aan de Agenda 2030 en de SDG’s.
Methodologische aanpak
De VVSG, ANCB en RALGA hebben dit project begeleid in samenwerking met 2 Vlaamse consultants. De bedoeling was dat kennisdeling tussen alle lokale besturen gedurende 2024-2025 plaatsvond via de volgende stappen.
- Individuele coachingsessies voor elke partner
- Zes bilaterale bijeenkomsten op niveau van het partnerschap en bijeenkomsten ter voorbereiding van het werkbezoek
- Zes gemeenschappelijke bijeenkomsten binnen het kennisnetwerk (op Vlaams/Beninees niveau en Vlaams/Rwandees niveau)
- Twee werkbezoeken (één aan Vlaanderen en één aan Benin/Rwanda)
- Twee gemeenschappelijke evaluatiemomenten om het project bij te sturen
De consultants gaven tussen de verschillende sessies ook huiswerk mee aan de partners die ze voorbereiden en bespraken tijdens de bilaterale bijeenkomsten.
Budget
Elke deelnemende gemeente aan deze SDG-partnerschappen ontvingen 13.750 euro. Dit relatief lage budget was vooral bedoelt om het leerproces en de uitwisselingen te faciliteren. We geloofden sterk dat een gelijkwaardige verdeling van dit budget tussen een Vlaamse partner en een partner uit het globale Zuiden meer interactie, leren en lokale betrokkenheid zou opleveren.
Resultaten
Meer info
Gerelateerde projecten
-
Voedselhulp als hefboom voor sociale inclusie en participatie
Lokaal sociaal beleidArmoedeDiversiteit en gelijke kansenZorg en gezondheidCirculaire economieSamenwerking -
Sustainable Cities Platform
Samenwerking -
Plateforme Villes Durables
Samenwerking