Pride & Unite: Sint Niklaas viert IDAHOT
Pride&Unite is het jaarlijkse IDAHOT‑evenement van de stad Sint‑Niklaas en zijn partners.
Met ontmoeting, creativiteit, informatie creëren we een inclusieve plek waar iedereen welkom is en zichzelf kan zijn.
Inhoud van deze pagina
Algemene gegevens
Apostelstraat 13
9100 Sint-Niklaas
België
Wat is er gebeurd?
Voor IDAHOT 2026:
Pride&Unite biedt in het kader van IDAHOT 2026, een namiddag vol ontmoeting, creativiteit en informatie, met een lokale queer friendly makersmarkt, gratis workshops en ruimte voor gesprek. Zo krijgt bijvoorbeeld het lokaal meldpunt discriminatie krijgt er ook een standje.
’s Avonds zorgen een dragqueenshow en een dansfeest voor extra beleving. Gratis hapjes, regenboogmocktails en een betalende foodtruck versterken de gastvrije sfeer.
Met dit evenement willen we een warme en veilige ontmoetingsplek creëren waar LGBTQIA+‑inwoners en bondgenoten op een toegankelijke manier kunnen kennismaken met relevante thema’s.
Jeugdcentrum Den Eglantier ontvangt een subsidie vanuit de stad om ontmoetingsmomenten te organiseren voor LGBTQIA+-jongeren in onze stad. Tijdens IDAHOT gaan we aan de slag met nog andere partners om een laagdrempelig ontmoetingsmomenten voor iedereen te ontwikkelen.
Waarom?
Omdat er in Sint‑Niklaas geen actief regenboognetwerk meer is, vinden we het als stadsbestuur belangrijk om ervoor te zorgen dat LGBTQIA+‑inwoners en bondgenoten elkaar kunnen ontmoeten.
Pride&Unite biedt daarvoor een warme en veilige plek. Door dit samen met lokale partners te organiseren, versterken we expertise, zichtbaarheid en draagvlak.
Het beoogde resultaat
Tijdens het IDAHOT‑ontmoetingsmoment van 2024 merkten we dat er geen duidelijke doelstellingen of maatstaven waren om het effect van het evenement te evalueren. Daarom hebben we samen met de werkgroep gewerkt aantal doelstellingen die richting geven aan de jaarlijkse organisatie van het IDAHOT‑moment.
We streven niet elk jaar alle doelstellingen tegelijk na, maar kiezen een aantal prioriteiten uit - zie ook de bijlage.
Wat waren de uitdagingen?
In 2025 organiseerden we voor het eerst Pride&Unite in Den Eglantier. De opkomst bleef beperkt door de drempel die sommige inwoners ervaren bij een jeugdhuis, al bereikten we wel nieuwe geëngageerde bezoekers.
In de toekomst willen we als stadsbestuur geen trekkende rol meer opnemen, en het verder laten groeien vanuit inwoners of lokale actoren maar daar zijn we nog zoekend in.
Feedback van de bezoekers - zie bijlage
De succesfactoren
De succesfactoren voor het IDAHOT‑ontmoetingsmoment zijn een warme en veilige sfeer, creativiteit als middel om verbinding te stimuleren.
Duidelijke richtlijnen rond aanspreekpunten, voornaamwoorden en praktische afspraken helpen bezoekers zich welkom te voelen.
Creatieve activiteiten en laagdrempelige gesprekken, bijvoorbeeld met een partner zoals Tejo, helpen.
Samenwerken met lokale partners en ervaringsdeskundigen versterkt expertise en bereik.
Tips voor andere gemeenten
- Lokale besturen zonder sterk regenboognetwerk kunnen zelf een warm en veilig IDAHOT‑moment organiseren door te kiezen voor een toegankelijke locatie, zichtbare aanspreekpunten en duidelijke afspraken rond voornaamwoorden en omgangsvormen.
- Gratis hapjes verlagen de instap. Betrek regionale partners en ervaringsdeskundigen voor expertise en bereik.
- Een korte evaluatie versterkt toekomstige edities.
- Duidelijke doelstellingen opstellen.
Algemeen contact
Downloads
Deel je eigen praktijk
Wil je actief helpen en onze praktijkendatabank aanvullen? Deel zelf een praktijkvoorbeeld en inspireer je collega’s.