7 gemeenten van energielandschap Noordertuin werkten samen een warmteplan uit

De 7 gemeenten van Energielandschap Noordertuin stelden samen met de provincie Antwerpen een gezamenlijk warmteplan op. De Noordertuin werd als een van de vijf piloottrajecten begeleid door VVSG Netwerk Klimaat en is zo bij de eerste lokale besturen in Vlaanderen met een lokaal warmteplan volgens de methodiek van de warmtegids.
Inhoud van deze pagina
Algemene gegevens
Koningin Elisabethlei 22
2018 Antwerpen
België
Verhoevenlei 11
2930 Brasschaat
België
Gemeentepark 1
2960 Brecht
België
Bruggeske 1
2950 Kapellen
België
Brasschaatsebaan 30
2970 Schilde
België
Verbertstraat 3
2900 Schoten
België
Dorpsstraat 99
2940 Stabroek
België
Turnhoutsebaan 422
2110 Wijnegem
België
Wat is er gebeurd?
Om het warmteplan op te stellen bundelden zeven gelijkaardige gemeenten in de regio de krachten. Brasschaat, Brecht, Kapellen, Schilde, Schoten, Stabroek en Wijnegem vormen samen het Energielandschap Noordertuin. De Provincie Antwerpen en studiebureau Arcadis zorgden voor de nodige expertise en ondersteuning bij het onderzoek en de trajectbegeleiding bij het uitwerken van het warmteplan.
Waarom?
Meer dan 50% van het totale energieverbruik in Vlaanderen gaat naar warmte. In een gemiddeld gezin is ruimteverwarming goed voor 75% van het energieverbruik in huis. 85% daarvan wordt vandaag nog door fossiele brandstoffen opgewekt. Samen hebben de zeven gemeenten van energielandschap Noordertuin een energievraag van 110 GWh per jaar, goed voor een prijskaartje van 250 miljoen euro per jaar.
Bij de ondertekening van het LEKP engageerden 294 steden en gemeenten zich om tegen 2030 een lokaal warmteplan voor hun grondgebied op te maken. Dit plan biedt de lokale besturen een visie en beleidsinstrument dat de transitie naar duurzame verwarming en koeling op hun grondgebied scherp stelt. In 2022 deed VVSG Netwerk Klimaat een oproep aan lokale besturen om zich als pionier kandidaat te stellen voor de opmaak van een lokaal warmteplan volgens de Warmtegids.
Het beoogde resultaat
Een lokaal warmteplan wordt gebaseerd op een uitgebreide data-oefening mbt de lokale situatie. Op basis daarvan wordt er een warmtevisie opgesteld. Die eerste twee stappen worden vervolgens gevisualiseerd op het warmtezoneringsplan. Tot slot wordt de concrete uitvoering vorm gegeven in het warmtebeleidsplan (acties + planning).
Wat waren de uitdagingen?
- De Noordertuin bestaat uit gemeenten waar grootschalige warmtenetten niet aan de orde zijn. Daarom werd er ingezoomd naar kleinere warmteclusters met collectief potentieel, waarbij het gemeentelijk patrimonium vaak als een hefboom ingezet kan worden. Daarnaast wordt er ingezet op individuele warmtepompen als dé basis voor de uitfasering van fossiele energie.
- In een gemeenschappelijk traject zijn andere gemeentelijke diensten en mandatarissen minder sterk betrokken als bij individuele warmteplannen. Er moet dus extra aandacht besteed worden aan het verzamelen van de nodige lokale data en aan het creëren van intern draagvlak en kennisdeling.
De succesfactoren
- Door de opmaak van een warmteplan samen met andere (buur)gemeenten aan te pakken wordt er makkelijker gemeentegrensoverschrijdend samengewerkt om interessante kansen te benutten. Bovendien kan je op die manier een stukje besparen op de aanstelling van een studiebureau.
- De begeleiding vanuit de provincie en het kader van het Energielandschap zorgde voor efficiënte stroomlijning van overlegmomenten en het besluitvormingsproces.
- De ondergrond van Energielandschap Noordertuin is op vele plaatsen geschikt voor Koude-Warmte-Opslag of KWO-technologie. Dat geeft interessante mogelijkheden voor kleinschalige warmtenetten.
- Enkele gemeenten liggen langs het Albertkanaal of het kanaal Dessel-Turnhout-Schoten, wat kansen geeft voor aquathermie – waarbij warmte uit water wordt getrokken.
- Er zijn bedrijven die warmteleveranciers kunnen worden voor hun buurt.
Tips voor andere gemeenten
Plan je de opmaak van een lokaal warmteplan? Informeer dan zeker even bij je buurgemeenten, je intercommunale en de provincie. Mogelijk zit er wel een interessante samenwerking in!
Algemeen contact
Downloads
- lokaal warmteplan Brasschaat1.04mb
- lokaal warmteplan Brecht0.90mb
- overkoepelend warmteplan Noordertuin17.06mb
- lokaal warmteplan Schoten1.36mb
- lokaal warmteplan Wijnegem1.18mb
- lokaal warmteplan Kapellen1.14mb
- lokaal warmteplan Schilde0.97mb
- lokaal warmteplan Stabroek1.01mb
- 20240705 Perspakket regionaal warmteplan Energielandschap Noordertuin.pdf10.45mb
- presentatie warmteplan Noordertuin2.08mb
Deel je eigen praktijk
Wil je actief helpen en onze praktijkendatabank aanvullen? Deel zelf een praktijkvoorbeeld en inspireer je collega’s.