
Werking van team internationaal
De VVSG ondersteunt de internationale werking van Vlaamse lokale besturen, met vormingen, conferenties, ontmoetingsmomenten in het Zuiden, publicaties rond stedenbanden, het mondiaal beleid of Europa. De VVSG beheert zelf ook enkele subsidieprogramma's om de internationale werking nog meer bij de Vlaamse besturen te verankeren.
Inhoud van deze pagina
Integriteitsbeleid VVSG-Internationaal
Integriteit is één van de vijf kernwaarden van de VVSG (naast collegialiteit, dienstbaarheid, duurzaamheid en professionalisme). We zijn een transparante en betrouwbare organisatie en onze medewerkers aanvaarden verantwoordelijkheid voor hun gedrag.
Zeker in het kader van VVSG’s programma’s rond gemeentelijke internationale samenwerking, waarin we publieke middelen besteden en samenwerken met – vaak kwetsbare – partners in het Globale Zuiden, is het integer en respectvol omgaan met middelen en relaties van het grootste belang.
VVSG-Internationaal is uitvoerder van programma’s rond gemeentelijke internationale samenwerking en in die hoedanigheid een officiële actor in de Belgische sector van ontwikkelingssamenwerking. Net als alle andere actoren in de sector, ondertekende de VVSG in 2018 het Charter Integriteit(opent nieuw venster). Dit charter bevat de basisprincipes om een kwaliteitsvol integriteitsbeleid uit te werken en in de praktijk te brengen, zoals het opstellen van een ethische code, het invoeren van een meldpunt voor integriteitsschendingen en het sensibiliseren van alle medewerkers en partners rond zowel financiële als morele integriteit.
- Raadpleeg de ethische code van VVSG-Internationaal (ook beschikbaar in het Engels, Frans en Spaans).
- Bekijk het integriteitsbeleid van VVSG-Internationaal.
Meldpunt integriteit [hotline integrity - other languages below]
Via onderstaand formulier kan je een klacht indienen over een integriteitsschending begaan door medewerkers of vertegenwoordigers van VVSG-Internationaal in het kader van programma's rond internationale samenwerking. De klacht wordt vertrouwelijk en objectief behandeld. Enkel de klachtenmanager heeft toegang tot informatie over de melding en de persoonsgegevens. Die worden met niemand gedeeld zonder toestemming van de melder. Indien de klachtenmanager afwezig is (of betrokkene zou zijn in de integriteitskwestie) richt je dan tot de back-up klachtenmanager.
We verbinden ons ertoe om binnen de twee weken te reageren op een klacht en om je op de hoogte te houden van elke stap in de verdere behandeling. Raadpleeg onze klachtenprocedure voor meer info over de ontvankelijkheid en behandeling van klachten (en voor telefoonnummers in geval van hoogdringendheid). Niet zeker of je een officiële klacht wil indienen? Ga dan eerst vertrouwelijk in gesprek met onze raadgever integriteit.
Vul het formulier in om een klacht door te geven.
VVSG-International is committed to integrity and endorses a code of ethics to this end. We are committed to being transparent towards our donors and partners and want to maintain their continued trust.
Using the form below, you can submit a complaint about an integrity violation committed by staff or representatives of VVSG-International in the context of programmes on international cooperation. Your complaint will be handled confidentially and objectively. Only the complaints manager has access to the information of the report. Personal data are not shared with anyone unless with the consent of the reporter. Other people may be involved at a later stage if the further handling of the complaint requires this.
We respond to a complaint within two weeks and keep you informed of each step in the further handling. See our complaints procedure for more info on the admissibility and handling of complaints (and for telephone numbers in case of urgency).
VVSG-International s'engage à faire preuve d'intégrité et adopte un code éthique à cette fin. Nous nous engageons à être transparents vis-à-vis de nos donateurs et partenaires et souhaitons conserver leur confiance.
En utilisant le formulaire ci-dessous, vous pouvez déposer une plainte concernant une violation de l'intégrité commise par le personnel ou les représentants de VVSG-International dans le cadre des programmes de coopération internationale. Votre plainte sera traitée de manière confidentielle et objective. Seul le gestionnaire des plaintes a accès aux informations contenues dans le rapport. Les données personnelles ne sont communiquées à personne, sauf avec le consentement du plaignant. D'autres personnes peuvent être impliquées à un stade ultérieur si le traitement de la plainte l'exige.
Nous répondons à une plainte dans un délai de deux semaines et vous tenons informé de chaque étape du traitement ultérieur. Pour plus d'informations sur la recevabilité et le traitement des plaintes (et pour connaître les numéros de téléphone en cas d'urgence), consultez notre procédure de traitement des plaintes.
VVSG-Internacional está comprometida con la integridad y suscribe un código ético a tal efecto. Nos comprometemos a ser transparentes con nuestros donantes y socios y queremos mantener su confianza.
A través del siguiente formulario, puede presentar una queja sobre una violación de la integridad cometida por personal o representantes de VVSG-Internacional en el marco de programas de cooperación internacional. Su denuncia será tratada de forma confidencial y objetiva. Sólo el gestor de denuncias tiene acceso a la información de la denuncia. Los datos personales no se comparten con nadie salvo con el consentimiento del denunciante. Otras personas pueden intervenir en una fase posterior si la tramitación ulterior de la denuncia así lo requiere.
Respondemos a las quejas en un plazo de dos semanas y le mantenemos informado de cada paso de la tramitación posterior. Consulte nuestro procedimiento de quejas para más información sobre la admisibilidad y tramitación de las quejas (y los números de teléfono en caso de urgencia).
VVSG-brede initiatieven rond integriteit
- Deontologie & integriteit
- VVSG-steunpunt integriteit
- Reflectiekamer integriteit voor personeelsleden en politici van lokale besturen die een specifiek dilemma / schending / vraag willen voorleggen aan een panel van collega-experten
- Dilemmatraining - opleiding in morele oordeelsvorming (opent nieuw venster)in samenwerking met Diverscity
- Lerend netwerk lokale integriteitscoördinatoren in samenwerking met Diverscity
- Reflectiekamer zorg: online bespreking van zelf aangebrachte dilemma's in de zorg
- Ondersteuning bij het opzetten van een gemeentelijk intern meldkanaal voor klokkenluiders
Meer informatie over regelgeving integriteit in de sector ontwikkelingssamenwerking & andere sectoren
- KB Integriteit(opent nieuw venster) (in werking sinds juni 2023) dat o.a. het Integriteitscharter(opent nieuw venster) wettelijk bindend maakt en sancties invoert ten gevolge van de schending van verplichtingen van het charter
- Belgische Wet op de Ontwikkelingssamenwerking(opent nieuw venster) (2013)
- het Centraal Meldpunt voor meldingen van misbruik in de ontwikkelingssamenwerking(opent nieuw venster), dat enkel bevoegd is om meldingen van seksuele uitbuiting, seksueel misbruik en seksuele intimidatie te behandelen en waar je enkel beroep op kan doen als je het meldpunt van de betrokken organisatie al hebt gecontacteerd / de betrokken organisatie een melding niet heeft opgevolgd / er een belangenconflict bestaat binnen het meldpunt van de betrokken organisatie.
- Klokkenluiderswetgeving EU(opent nieuw venster)
- Vlaams meldpunt grensoverschrijdend gedrag(opent nieuw venster)
Met de steun van
De VVSG zet eigen middelen in om de Europawerking uit te bouwen. Voor de werking rond het mondiaal beleid en de Duurzame Ontwikkelingsdoelstellingen (SDG’s) krijgt de VVSG financiële ondersteuning van volgende instanties:
Federale overheid – DGD
De VVSG ontvangt sinds 2000 een federale subsidie van de Directie-Generaal voor Ontwikkelingssamenwerking en Humanitaire Hulp (DGD). Het huidige programma loopt van 2022 tot 2026 en heeft als doel bij te dragen aan goed lokaal bestuur wereldwijd. In het Globale Zuiden werkt de VVSG hieraan via stedenbanden en partnerschappen tussen de VVSG en zusterverenigingen van lokale besturen. In Vlaanderen wordt gewerkt aan de lokale vertaling van de SDG's.

Vlaamse overheid – Departement Kanselarij en Buitenlandse Zaken
Sinds 2000 ontvangt de VVSG van de Vlaamse overheid – departement (Kanselarij en) Buitenlandse Zaken – een subsidie voor haar internationale werking. Het huidige convenant loopt van 2022 tot 2024. Met deze steun zetten we personeel en middelen in om de lokale vertaling van de SDG’s en het lokaal mondiaal beleid in Vlaamse gemeenten te ondersteunen.
Het departement (Kanselarij en) Buitenlandse Zaken van de Vlaamse Overheid kent de VVSG sinds 2022 ook een jaarlijkse projectsubsidie duurzame ontwikkeling toe. Deze stelt ons in staat een aantal concrete projecten te verdiepen of op te zetten, zoals de Week van de Duurzame Gemeente(opent nieuw venster) en het SDG-rapport van Vlaamse provincies, steden en gemeenten.

Platforma
Sinds 2015 is de VVSG uitvoerend lid van PLATFORMA(opent nieuw venster), een coalitie die ondergebracht is bij CEMR(opent nieuw venster), de Europese vereniging voor steden en gemeenten. PLATFORMA brengt Europese lokale besturen en hun verenigingen samen rond internationale samenwerking. Via PLATFORMA weegt de VVSG mee op het Europese beleid rond ontwikkelingssamenwerking en internationale kaders. Het huidige PLATFORMA-programma loopt van september 2023 tot augustus 2026.

Zusterverenigingen
De VVSG werkt samen met verenigingen van steden en gemeenten uit het Globale Zuiden. Deze zusterverenigingen hebben gelijkaardige bevoegdheden en taken als de VVSG in Vlaanderen (zoals het opkomen voor de belangen van de lokale overheden, netwerking en capaciteitsversterking van de leden). Hierdoor kunnen de verenigingen op een gelijkwaardige manier uitwisselen en van elkaar leren.
In het kader van het federaal subsidieprogramma heeft de VVSG concrete samenwerkingsprogramma’s met volgende zusterverenigingen.
Association Nationale des Communes du Bénin – ANCB
Sinds 2017 werken de VVSG en de Beninese koepelvereniging ANCB samen rond gender. Enerzijds zorgt het programma ervoor dat gender op een transversale manier wordt meegenomen in de werking en projecten van ANCB. Anderzijds werkt ANCB aan de gendermainstreaming van het lokale beleid bij Beninese lokale besturen. Lees meer in de Nederlandstalige fiche of in de Franstalige fiche.
South African Local Government Association – SALGA
Sinds 2017 werken de VVSG en de Zuid-Afrikaanse koepelvereniging SALGA aan de verbetering van het afvalbeleid van Zuid-Afrikaanse gemeenten. Hiervoor werd een mobiele applicatie ontwikkeld via dewelke Zuid-Afrikaanse gemeenten in contact treden met hun burgers. Inwoners kunnen onder meer melden waar werd gesluikstort, ze kunnen de afvalkalender raadplegen of, vragen stellen aan het lokaal bestuur. De samenwerking via het federaal subsidieprogramma rond afval eindigde op 31 december 2023. De banden tussen beide verenigingen blijven bestaan. Lees meer in de Nederlandstalige fiche of in de Engelstalige fiche.
Rwanda Association of Local Government Authorities – RALGA
Sinds 2022 werken de VVSG en de Rwandese koepelvereniging RALGA aan de versterking van de burgerparticipatie bij Rwandese lokale overheden. Lees meer in de Nederlandstalige fiche of in de Engelstalige fiche.
Andere verenigingen
Daarnaast onderhoudt de VVSG contacten met nog andere verenigingen.
Asociación de Municipalidades Ecuatorianas – AME
In 2023 heeft de VVSG haar samenwerking met de Ecuadoriaanse vereniging van gemeenten AME geformaliseerd. De bedoeling is om in een eerste fase expertise en goede praktijken uit te wisselen. Concreet vertaalt dit zich in vergaderingen en wederzijdse bezoeken, ondersteuning van AME bij een VVSG-studie rond bestuurskrachtversterking bij stedenbanden en deelname van AME aan ontmoetingsmomenten met Vlaamse stedenbanden georganiseerd door de VVSG in Ecuador. In een latere fase willen beide verenigingen bekijken of een gezamenlijk programma mogelijk is.
Asociación Guatemalteca de Alcaldes y Autoridades Indígenas – AGAAI
Van 2016 – 2020 werkten de VVSG en de Guatemalteekse vereniging van inheemse overheden samen in een federaal subsidieprogramma. Dit programma had als doel om de inheemse autoriteiten in Guatemala te versterken.
Daarnaast neemt de VVSG deel aan internationale netwerken met zusterverenigingen en lokale overheden, zoals CEMR, UCLG, PLATFORMA en CIB.
Netwerken
De VVSG neemt deel aan verschillende Europese en internationale netwerken.
CEMR, de Council of European Municipalities and Regions
De Raad van Europese Regio's en Gemeenten (CEMR)(opent nieuw venster) is de Europese koepelvereniging van verenigingen van lokale besturen en doet aan belangenbehartiging op het vlak van EU-wetgeving en aan het versterken van de gemeentelijke beweging. De VVSG is lid van de diverse bestuursorganen en neemt deel aan de thematische werkgroepen die standpunten voorbereiden.
PLATFORMA
PLATFORMA(opent nieuw venster) vertegenwoordigt binnen CEMR de steden, regio’s en hun koepelverenigingen actief in internationale samenwerking. VVSG werkt mee aan standpunten van PLATFORMA, verspreidt Vlaamse praktijken en brengt inspiratie uit Europa tot bij haar leden.
UCLG, United Cities and Local Governments
UCLG(opent nieuw venster) is het internationale netwerk van lokale besturen. VVSG heeft een zetel in de institutionele vergaderingen. Via UCLG kan de VVSG onder andere mee wegen op internationale besluitvorming over de SDG’s.
CIB, Capacity and Institution Building werkgroep van UCLG
De CIB werkgroep(opent nieuw venster) bestaat uit medewerkers van gemeenten en vooral hun koepelverenigingen die programma’s hebben over gemeentelijke internationale samenwerking. Door de praktijkgerichte insteek biedt CIB concrete inspiratie, tips en geleerde lessen om zo gemeentelijke internationale samenwerking efficiënter en effectiever te maken.
OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling
De VVSG is lid van de stuurgroep van het programma ‘A territorial approach to the SDGs(opent nieuw venster)’. Zo profileren we onder meer Vlaamse goede praktijken en steken we ons licht op bij andere voorlopers in de lokale vertaling van de SDG’s.
Evaluaties & enquêtes
Voor de realisatie van haar programma’s werkt VVSG-Internationaal met verschillende subsidieprogramma’s. Deze worden regelmatig geëvalueerd. Deze evaluaties zijn er om te leren. Op basis van de aanbevelingen in de evaluaties schrijven we telkens een management response. Hierin geven we aan hoe we in de toekomst zullen omgaan met de aanbevelingen.
Federaal subsidieprogramma
Het federaal subsidieprogramma 2017-2021 was in tien landen actief (België, Benin, Senegal, Marokko, Zuid-Afrika, Bolivia, Peru, Ecuador, Guatemala en Nicaragua). In 2019 en 2020 organiseerde de VVSG een tussentijdse evaluatie van het subsidieprogramma. De VVSG koos voor de organisatie van extern begeleide peerevaluaties van partnerschappen in Benin en Ecuador. De externe begeleiding werd uitgevoerd door ACE Europe en HIVA, die een overkoepeld eindrapport hebben geschreven. Lees hier het overkoepelende rapport (in het Nederlands). Dit rapport is ook beschikbaar in het Engels, Frans en Spaans. Op de aanbevelingen uit het rapport formuleerde de VVSG een management response. In 2021-2022 werd een eindevaluatie uitgevoerd door ACE Europe en HIVA. Het finale rapport en de management response van de VVSG zijn beschikbaar. De belangrijkste conclusies en aanbevelingen van deze eindevaluatie werden neergeschreven in een overzichtelijke 2-pager (Nederlands, Frans, Spaans, Engels).
Het Federaal subsidieprogramma GLoBe 2022-2026 is acties in 7 landen (België, Benin, Senegal, Zuid Afrika, Rwanda, Nicaragua en Ecuador). Van januari 2024 tot januari 2025 organiseerde de VVSG een tussentijdse evaluatie van het subsidieprogramma. De VVSG koos hierbij voor een begeleide zelfevaluatie. De externe begeleiding werd uitgevoerd door Voices that Count. De methode die werd gebruikt was ‘Outcome Harvesting’. De belangrijkste conclusies werden uitgewerkt in een overzichtelijke synthese (Nederlands, Frans, Engels, Spaans). Lees hier het overkoepelend rapport (in het Nederlands). Het uitgebreide rapport is ook beschikbaar in het Engels, Frans en Spaans. Op de aanbevelingen uit het tussentijdse rapport formuleerde de VVSG een management response.
Vlaams subsidieprogramma
De VVSG en haar leden werken sinds 2000 samen met de Vlaamse overheid (VAIS, Internationaal Vlaanderen, Buitenlandse Zaken, nu DKBuZa) voor de uitrol van het gemeentelijke beleid inzake ontwikkelingssamenwerking. De VVSG ontvangt sinds 2002 een werkingssubsidie als partner voor de kwaliteitsbewaking en inhoudelijke ondersteuning op basis van jaarlijkse, tweejaarlijkse of driejaarlijkse overeenkomsten (wisselt doorheen de jaren).
Mid-term evaluatie Vlaams subsidieprogramma 2017-2019
In 2018 liet VVSG Internationaal een tussentijdse evaluatie uitvoeren van haar Vlaams subsidieprogramma 2017-2019. De evaluatie werd uitgevoerd door ACE Europe en is gebaseerd op documentanalyse en interviews met VVSG, gemeenten en externe partners. Lees de synthese en het volledige rapport. Op de aanbevelingen uit het rapport formuleerde de VVSG een management response.
Enquête lokaal mondiaal beleid en SDG’s
Sinds 2015 werkt de VVSG actief aan de versterking van de uitvoering van de SDG’s bij de Vlaamse Lokale Besturen. Sindsdien neemt de VVSG regelmatig enquêtes af om zicht te krijgen op het lokaal mondiaal beleid (LMB) van de Vlaamse lokale besturen en op de manier waarop zij aan de slag gaan met de Agenda 2030 en de Duurzame Ontwikkelingsdoelstellingen (SDG’s). Daarnaast peilen we ook naar de tevredenheid over de dienstverlening die de VVSG ter zake biedt, om deze in de toekomst te kunnen verbeteren.
Lees de volledige rapporten:
Contact
Maak kennis met ons team van experten. Zij helpen je graag verder.