Stroomafnameovereenkomst AZ Alma

AZ Alma beschikt in Eeklo over een relatief recent gebouw (ingebruikname 2017). Er werd geopteerd om de beschikbare oppervlakte zo maximaal mogelijk te benutten voor PV-panelen, zowel de daken als de parkings.
Inhoud van deze pagina
Algemene gegevens
Ringlaan 15
9900 Eeklo
België
Wat is er gebeurd?
Via het (vorige) raamcontract van VEB werd via een mini-competitie een stroomafnameovereenkomst in de markt gezet. Burgercoöperatie Ecopower, die al langer erg actief is in Eeklo, deed het winnende aanbod.
Via communicatie gericht op personeel, bezoekers, de buurt, inwoners Eeklo werden aandelen aangeboden voor de fiinanciering van de installatie.
Waarom?
Er werd een risico vastgesteld op overbelasting van transformatoren. De keuze was tussen investeren in een bijkomende transformator en koelmachine versus het verbruik verlagen de vooral de efficiëntie van koudeproductie verhogen. Een complementair idee bij die laatste optie was om het resterend vermogenstekort af te dekken met zonnepanelen. Na een eerste haalbaarheidsanalyse bleek het aantrekkelijk om, binnen de technische beperkingen van de elektrische installaties enerzijds en het typische dagelijkse elektrische verbruiksprofiel anderzijds, gewoon zoveel mogelijk zonnepanelen te plaatsen. Door de stroomafnameovereenkomst vroeg dit geen eigen investering.
Het beoogde resultaat
Er werden 888 panelen (523,9 kWp) geplaatst op het dak, en 1464 panelen (1017,5 kWp) komen op de carports (2352 stuks en 1541 kWp totaal), goed voor een jaarlijkse productie van 1.315.000 kWh. De stroom wordt 100% afgenomen door het ziekenhuis, er is geen injectie op het net.
Wat waren de uitdagingen?
Aandachtspunten bij PV carports
- Kosten (veel) hoger dan PV op daken
- Voldoende rechtstreeks verbruik
- Advies brandweer (in ontwerpfase)
- Omgevingsvergunning nodig -> doorlooptijd 6 maanden tot 1 jaar
- Maatwerk -> AZ Alma op bestaand parkeergebouw met verdieping (stabiliteit)
- impact op parkeercapaciteit tijdens de werken
De succesfactoren
- De stroomafnameovereenkomst garandeert een zeer voorspelbare stroomprijs over lange termijn.
- Met deze ingreep anticipeert AZ Alma op de toekomstige PV-verplichting. Die zorgt ervoor dat er in de toekomst toch zou moeten geïnvesteerd worden in PV.
Tips voor andere gemeenten
presentaties Klimaatdag beschikbaar in bijlagen
Algemeen contact
Deel je eigen praktijk
Wil je actief helpen en onze praktijkendatabank aanvullen? Deel zelf een praktijkvoorbeeld en inspireer je collega’s.