Het Grondwettelijk Hof vernietigt een deel van de overgangsregeling voor de beperking van de werkloosheidsuitkering in de tijd. De uitspraak kan gevolgen hebben voor OCMW’s die intussen leefloon of andere steun toekenden aan mensen die hun werkloosheidsuitkering verloren. Welke dossiers precies geraakt zijn en wat de financiële en administratieve gevolgen zijn, is nog niet duidelijk. De VVSG brengt de impact voor OCMW’s in kaart en vraagt samen met de Brusselse en Waalse OCMW-federaties verder overleg met de federale overheid.
Hof ziet discriminatie in overgangsregeling
Het Grondwettelijk Hof deed op 10 september 2026 uitspraak(opent nieuw venster) over verschillende beroepen tegen de beperking van de werkloosheidsuitkering in de tijd.
Het Hof verwerpt de beroepen grotendeels. Het vernietigt wel de overgangsregeling voor langdurig werkzoekenden die zich in de derde vergoedingsperiode bevonden.
Volgens die overgangsregeling behielden zij nog 9, 8 of 6 maanden recht op een werkloosheidsuitkering. In de nieuwe algemene regeling en voor andere groepen binnen de overgangsregeling geldt in principe een periode van 12 maanden.
Volgens het Hof bestaat er geen redelijke verantwoording voor dat verschil in behandeling. Daarom vernietigt het de overgangsbepaling voor deze groep.
Concrete gevolgen blijven voorlopig onduidelijk
Door de vernietiging geldt de overgangsbepaling juridisch alsof ze nooit heeft bestaan. Wat dit in de praktijk betekent, is nog niet duidelijk.
Zo is nog niet duidelijk of mensen uit de derde vergoedingsperiode opnieuw recht krijgen op een werkloosheidsuitkering en, als dat zo is, voor welke periode.
De Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening (RVA), de uitbetalingsinstellingen en de Programmatorische Overheidsdienst Maatschappelijke Integratie (POD MI) onderzoeken welke dossiers het arrest raakt en welke maatregelen nodig zijn om het uit te voeren.
De POD MI werkt daarnaast aan een vereenvoudigde subrogatieprocedure voor dossiers waarop het arrest een impact heeft.
VVSG onderzoekt impact voor OCMW’s
De VVSG brengt de praktische gevolgen voor OCMW’s in kaart. Als voor bepaalde mensen opnieuw een recht op werkloosheidsuitkering ontstaat, kan dat extra administratief werk meebrengen voor OCMW’s. Dat speelt bijvoorbeeld bij dossiers waarin het OCMW intussen al leefloon of andere steun toekende.
Samen met de Brusselse en Waalse OCMW-federaties vraagt de VVSG verder overleg met minister Van Bossuyt en de POD MI.