

Vanaf 1 september 2025 moeten Unieburgers bij het indienen van een verblijfsaanvraag meteen een volledig dossier voorleggen. Vanaf 18 augustus 2025 zijn de voorwaarden voor een gezinshereniging heel wat strenger.
Volledig dossier verplicht bij verblijfsaanvraag Unieburgers
Unieburgers moeten bij het indienen van een verblijfsaanvraag meteen alle vereiste documenten voorleggen. Concreet gaat het over het aanvragen van een verklaring van inschrijving (bijlage 19). Het is niet meer mogelijk om de verblijfsaanvraag verder aan te vullen binnen een termijn van drie maanden.
De regels gelden niet alleen als een Unieburger zelf een aanvraag indient, maar ook als die een gezinshereniging aanvraagt met een andere Unieburger. Voor familieleden van buiten de EU die een gezinshereniging aanvragen met een Unieburger verandert er niets. Zij mogen hun aanvraag nog aanvullen binnen drie maanden.
Voor OCMW’s betekent dit dat Unieburgers geen recht op equivalent leefloon meer kunnen openen zolang ze niet alle vereiste documenten verzameld hebben. Ze kunnen wel recht hebben op dringende medische hulp als daarvoor alle toekenningsvoorwaarden vervuld zijn. De periode van uitsluiting van OCMW-dienstverlening tijdens de eerste drie maanden verblijf gaat nog steeds in vanaf de afgifte van de bijlage 19.
Meer informatie:
- Verblijfsaanvraag Unieburgers alleen mogelijk na voorlegging van alle bewijsstukken(opent nieuw venster)
- Aanvraag vanaf 1 september 2025: Recht op OCMW-dienstverlening voor Unieburgers, hun familieleden en de familieleden van een Belg
- Meer VVSG-nota’s
Strengere voorwaarden gezinshereniging
De procedure gezinshereniging werd ingrijpend gewijzigd en is nog complexer geworden. Voor heel wat vreemdelingen is het moeilijker om een gezinshereniging te doen. Zo hebben erkend vluchtelingen nog maar zes maanden recht op de vrijstelling van voorwaarden in plaats van één jaar. De gezinshereniging met subsidiair beschermden is sterk ingeperkt en de vrijstelling van voorwaarden is voor hen afgeschaft. De inkomstenvoorwaarden zijn strenger voor gezinshereniging tussen derdelanders en Belgen. Er is ook een (langere) wachttermijn voor een aantal vormen van gezinshereniging. De leeftijdsgrens voor gezinshereniging met een partner bedraagt nu in principe 21 jaar.
De lange overgangsperiode maakt het extra complex. Voor aanvragen gezinshereniging met vreemdelingen en met Belgen die voor 18 augustus 2025 al een verblijfsrecht van meer dan drie maanden hadden, blijven de oude regels nog gelden in geval van indiening voor 18 augustus 2027.
Meer informatie:
Auteur
-
FabienneCrauwelsStafmedewerker vreemdelingenbeleid
Heb je een vraag over de inhoud van dit artikel?
Contacteer onsUp to date blijven?
Blijf op de hoogte van het belangrijkste nieuws voor en door lokale besturen. Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief.
InschrijvenRelevante kennisartikels
-
OCMW-dienstverlening voor vreemdelingen
VreemdelingenArmoedeMaatschappelijke dienstverleningLokaal sociaal beleid
Nieuws
-
Nieuws
-
Nieuws
Omgevingsmeldingsplicht blijft gelden voor opvang Oekraïense ontheemden
Ruimtelijke ordeningPublieke ruimteVreemdelingen -
Nieuws
VVSG legt lokale pijnpunten op tafel tijdens actuadebat op Trefdag
FinanciënLokaal sociaal beleidWerk, sociale economie en activeringVreemdelingenBestuur en burger