Doe mee met Expeditie Zorg 2027
In het voorjaar van 2027 organiseert de VVSG opnieuw ‘Expeditie Zorg’. Tijdens de expeditieweek nodigen we mandatarissen en Vlaamse beleidsmakers uit om zelf de zorgdiensten te ervaren. Steek een handje toe in de buitenschoolse opvang, ga mee op pad met de dienst gezinszorg of ontdek het centrum voor dagverzorging of het woonzorgcentrum.
Op expeditie in het voorjaar 2027
In het voorjaar van 2027 trekken we eropuit met Expeditie Zorg. Tijdens de expeditieweek nodigen we, samen met de publieke zorgdiensten, mandatarissen en Vlaamse beleidsmakers uit om zelf te ervaren wat sterke publieke zorg betekent.
Daarvoor zijn we op zoek naar een beeld dat die kracht in één oogopslag vertelt. Misschien wel jullie beeld? We zoeken een foto die laat zien waar publieke zorg voor staat: verbondenheid, nabijheid en zorg voor elkaar.
Wat zoeken we precies?
- Zorg van jong tot oud: verschillende generaties samen, met verbinding tussen mensen.
- Sterke publieke zorg: een foto die warmte, nabijheid en betrokkenheid uitstraalt.
- Een herkenbare omgeving van een lokaal bestuur: bijvoorbeeld een dorpsplein op de achtergrond.
- Spontaan en authentiek: een natuurlijk beeld, geen geposeerde reclamefoto.
- Zonder herkenbare branding: geen zichtbare gemeentenaam, logo's of merknamen. Het beeld moet breed inzetbaar zijn als campagnebeeld voor Expeditie Zorg.
Bepalen jullie mee het gezicht van Expeditie Zorg 2027? Upload jullie foto('s).
Herbeleef Expeditie Zorg 2025
In heel wat steden en gemeenten ervaarden lokale beleidsmakers de zorg vanop de eerste rij tijdens de week van Expeditie Zorg in 2025. Ze staken de handen uit de mouwen en voelden hoe waardevol het werk in de zorg is.
Voor mij was het een heel bijzondere ervaring om eens te kunnen meedraaien in het dagdagelijkse gebeuren van ons woonzorgcentrum en het Orleanshof. Geen cijfertjes of namen zonder gezicht deze keer, wel bokes smeren, drankjes rondbrengen, eten opscheppen en heerlijke contacten met bewoners en medewerkers.
De medewerkers nemen hun signaalfunctie zeer goed op en kennen de situaties bij de mensen waar ze langskomen. Ze maken bewust even tijd om te polsen hoe het met hen gaat en bij verontrustende signalen leggen ze de brug naar het OCMW. Het is echt een meerwaarde om deze dienstverlening vanuit het OCMW te blijven aanbieden.
In Torhout ging Burgemeester Kristof Audenaert op Expeditie. Hij nam Maxim mee, een leerling uit het zesde leerjaar, die door beroependag mee op stap mocht met de burgemeester. Na een korte uitleg gingen ze aan de slag met Veronique, logistiek medewerker. Ze deelden soep uit, ruimden op en maakten een praatje met de bewoners. Een leerrijke dag voor iedereen.
Of het nu gaat om thuiszorgdienst Pluim, het lokaal dienstencentrum, sociaal restaurant De Pollepel of tweedehandswinkel D'Akkozje – tijdens deze expeditie heb ik steeds mogen ervaren hoe dankbaar cliënten zijn voor de warme zorg van onze verzorgenden en vrijwilligers. Daarom willen we blijven investeren in onze zorgdiensten en nog meer inzetten op buurtgerichte zorg. Zo versterken we de link met informele hulp van bewoners, mantelzorgers en vrijwilligers. In een zorgzame buurt wonen mensen comfortabel in hun vertrouwde omgeving en kijken ze naar elkaar om, mét de nodige professionele zorg waar nodig. Dat is de toekomst van lokale zorg.
Op stap met Vlaamse beleidsmakers
Ook vanuit de VVSG trokken we toen de hele week op expeditie met ministers, kabinetsmedewerkers en leden van de commissie welzijn om hen zo een inkijk te geven achter de schermen van de zorgdiensten. De bezoeken toonden aan hoe lokale besturen een cruciale rol spelen in het ondersteunen van inwoners met een zorgvraag.
Om de uitdagingen in de sector aan te pakken, zijn drie pijlers essentieel: vertrouwen in de zorgvoorzieningen, zorg voor medewerkers en duurzame financiering.
Bekijk onze Expeditiekaart.
Ik twijfelde geen moment toen mij gevraagd werd om deel te nemen aan expeditie Zorg. Zorgen voor mensen is zo’n waardevolle job. Vandaag mocht ik even 1 van de 40.000 personeelsleden in woonzorgcentra, kinderopvang, thuiszorg,… van lokale besturen zijn. Het is goed om te weten wat er op de werkvloer leeft. Werken in de zorg is mooi maar uitdagend, dat besef ik zeer goed.
Het was fijn om van heel dichtbij te kunnen ervaren hoe belangrijk de inzet van heel veel professionals maar ook niet-professionals zijn in ons mooie zorglandschap. Want hoewel de uitdagingen en noden hoog zijn op alle vlakken, is er ook bijzonder veel schoonheid en zaken om trots op te zijn!
Het is zo mooi om te zien dat Laakdal investeert in avontuurlijke buitenspeelruimte voor de BKO en de scholen in de verschillende deelgemeenten. Buiten ravotten en vuil mogen worden is heel belangrijk en nodig voor kinderen
Zelf een expeditie organiseren
Wil je in jouw bestuur een Expeditie Zorg organiseren? Nodig jouw bestuur en mandatarissen uit op mee te werken op de eigen werkvloer. Vanuit de VVSG voorzien we verschillende documenten om Expeditie Zorg op te zetten.
Vanuit de VVSG voorzien we verschillende documenten om Expeditie Zorg uit te werken binnen je eigen bestuur. Alles is vrij te gebruiken.
Zet je dienst in de kijker met deze materialen:
Zet je dienst in de kijker met deze materialen:
Zet je dienst in de kijker met deze materialen:
De thuis- en ouderenzorg staan de volgende legislatuur voor grote uitdagingen. Denk aan een verouderende bevolking, de betaalbaarheid van zorg en toenemende problemen zoals vereenzaming en dementie. Deze thema’s vragen om een gerichte, proactieve aanpak. Door nu te investeren in een sterk zorgbeleid, speel je in op de zorgbehoeften van vandaag én bereid je je voor op de toekomst. Maar hoe maak je de specifieke zorgnoden in je gemeente zichtbaar? En hoe informeer je het bestuur hierover tijdens expeditie zorg?
De VVSG ontwikkelde een publicatie 'Van Cijfers naar zorgnoden' om je te ondersteunen bij het informeren van het nieuwe bestuur. Je vindt er praktische handvatten om de noden duidelijk te maken, aangevuld met inspirerende praktijkvoorbeelden. Samen met de voorstellingsfiches per dienst schets je zo tijdens de expeditie een helder beeld van het huidige aanbod, de toekomstige uitdagingen en hoe de dienst daarop kan inspelen.
Expeditie Zorg 2025 in de pers
Expeditie Zorg lokte ook heel wat pers
- Minister Gennez(opent nieuw venster) op bezoek in Orion, Turnhout
- Minister Crevits (opent nieuw venster)op bezoek in het Woonzorgcentrum De Plataan in Izegem
Meer vertrouwen, minder regels voor de openbare zorgsector:(opent nieuw venster) studiogesprek met Nathalie Debast