Op 5 september keurde de Vlaamse regering het uitvoeringsbesluit over de BOA boost-subsidie goed. De subsidie geeft lokale besturen een belangrijke extra impuls om de lokale uitrol van het BOA-decreet vorm te geven.
Wat betekent het voor je lokaal bestuur?
Opgroeien betaalt de boost-subsidie voor 2025 zo snel mogelijk uit. Dit op voorwaarde dat het lokale bestuur de nodige uitbetalingsgegevens doorgeeft aan Opgroeien regie via een elektronisch aanvraagformulier. Bracht je dit eerder al in orde? Dan moet je nu niets meer doen.
Je gebruikt de boost-subsidie om de lokale uitrol van het BOA-decreet vorm te geven. Concreet gaat dat over acties tussen 1/7/2025 en 31/12/2026 om:
Een buitenschools activiteitenaanbod te realiseren, inclusief investeringen in infrastructuur,
Een lokaal BOA-beleid te ontwikkelen door bijvoorbeeld de aanwerving van een BOA-regisseur,
Een lokaal samenwerkingsverband voor BOA op te richten via bijvoorbeeld een participatietraject,
Een lokaal erkennings- en handhavingskader te ontwikkelen.
Binnen de bestedingsperiode mag je reserves opbouwen. Dat betekent dat het geld dat je in 2025 niet opgebruikt, mag overdragen naar 2026. Maar, je moet de volledige boost-subsidie spenderen voor 31/12/2026. De VVSG vroeg voor de zomer aan de Vlaamse regering om de periode van reserveopbouw uit te breiden, maar jammer genoeg zonder resultaat.
Je rapporteert aan Opgroeien over hoe de boost-subsidie gebruikt werd. Dat verloopt via de BBC (jaarrekening). De rapportering gaat over:
De acties rond BOA in de strategische meerjarenplanning van de gemeente,
De aanwezigheid van een lokaal samenwerkingsverband voor BOA,
De aanwezigheid van een lokaal erkennings- en handhavingskader voor BOA.
Vanaf 2026 krijgt elk lokaal bestuur een subsidie van de Vlaamse overheid om het BOA-aanbod te financieren op het grondgebied. Hoe berekent Opgroeien de subsidie en hoe besteed je ze vanuit je regierol?