Kent je gemeente of stad een (klimaat)uitdaging waarvoor je niet meteen een kant-en-klare oplossing op de markt vindt? Wil je voor die uitdaging een nieuwe oplossing laten ontwikkelen of een immature oplossing laten testen in een reële omgeving? En kan je hulp gebruiken bij de aanbesteding om de juiste leverancier te vinden? Dan ben je bij het Programma Innovatieve Overheidsopdrachten (PIO) aan het juiste adres.
Met dit initiatief biedt VLAIO Vlaamse publieke organisaties begeleiding en financiële ondersteuning bij de aankoop van innovatieve oplossingen. PIO staat open voor alle uitdagingen, in alle sectoren en beleidsdomeinen. Jaarlijks worden via open oproepen een aantal projecten geselecteerd. Geselecteerde projecten krijgen zowel begeleiding als cofinanciering. De bedoeling is om de koopkracht van de publieke sector meer strategisch in te zetten voor innovatie. De voorbije jaren werden ook heel wat projecten van lokale besturen geselecteerd.
Blankenberge ging aan de slag met een financieringsoplossing voor wijkrenovatie
In een vorige call werd een project van Klimatbedrijf Blankenberge geselecteerd. Net als vele gemeenten is Blankenberge op zoek naar manieren om de renovatiegraad te versnellen. Dit zit vandaag rond de 0,7%/jaar en zou eigenlijk naar 3% moeten, Om tegen 2050 alle woningen energiezuinig en liefst emissievrij te krijgen, is dat een grote uitdaging.
Hoewel de technische oplossingen bekend en beschikbaar zijn, blijft de kernvraag: hoe zorgen we ervoor dat alle burgers kunnen meegaan in deze transitie? Klimaatbedrijf Blankenberge wil met een sociaal rechtvaardig renovatiebeleid garanderen dat ook gezinnen zonder financiële slagkracht hun woning schoorsteenvrij kunnen maken. Momenteel vallen mensen zonder spaargeld vaak uit de boot bij subsidies omdat ze de investeringen niet kunnen voorschieten.
Van het pilootproject “Wijkrenovatie Groenestraat” maakt Blankenberge gebruik om naast de volledige ontzorging ook een innovatief voorfinancieringsmechanisme uit te werken. Het idee is dat het Klimaatbedrijf in samenwerking met een financiële instelling de renovatiekosten voorschiet. De huiseigenaar betaalt pas terug bij verkoop of overdracht van de woning, terwijl de energiebesparing intussen volstaat om de rente te dragen. Zo’n systeem van wat ‘subsidieretentie’ genoemd wordt, is ook het principe waarmee initiatieven als ‘Gent knapt op’ werken. Deze aanpak vond navolging in het Vlaamse Noodkoopfonds. Maar deze initiatieven werkten met overheidsmiddelen en voor een beperktere doelgroep van noodkopers. Hier zou gewerkt worden met geld uit de private sector en voor een hele wijk in plaats van voor een doelgroep.
Zoiets bestaat nog niet op de markt, daarom doet Klimaatbedrijf Blankenberge beroep op de ondersteuning via PIO.
Meer inspiratie opdoen? Neem een kijkje in het portfolio van innovatieve aankooptrajecten(opent nieuw venster).
Praktische info
De deadline voor indiening voor de volgende oproep(opent nieuw venster) is donderdag 15 oktober 2026 om 12u. Op 3 september 2026 kan je een online infosessie(opent nieuw venster) volgen. Het is aan te bevelen om je projectidee voor indiening af te toetsen met Vlaio. Neem daarvoor contact via pio@vlaio.be.
Alle info is te vinden op Programma Innovatieve Overheidsopdrachten | VLAIO(opent nieuw venster) of Nieuwe PIO-oproep voor innovaties bij Vlaamse publieke organisaties | VLAIO(opent nieuw venster).