VVSG vraagt duidelijkheid en bewaakt evenwicht bij herontwikkeling bedrijfssites
De Vlaamse overheid wil onder andere op inactieve, structureel leegstaande bedrijfssites sneller huisvesting realiseren. De VVSG ziet het potentieel, maar mist vandaag nog cruciale informatie over de spelregels en de impact op lokale besturen. We volgen dit verder op en toetsen het aan wat we in ons memorandum vragen: het realiseren van de bouwshift, een samenhangend ruimtelijk-economisch beleid, meer betaalbaar wonen, sterke lokale regie en gerichte Vlaamse ondersteuning.
Vlaams minister van Landbouw en Omgeving Jo Brouns kondigde gisteren aan bijkomende woningen in de kernen sneller te willen realiseren. Dat nieuws verscheen vandaag ook in verschillende media. Het project ‘BouwBoost’(opent nieuw venster) wil daarbij ook inactieve, structureel leegstaande bedrijfssites gemakkelijker een woonfunctie geven, op voorwaarde dat ze kerngebonden zijn en dat een blijvende economische functie op die plek niet langer opportuun of haalbaar is. Het gaat om sites bij woonkernen die passen binnen de bouwshift en die herontwikkeld worden tot (betaalbaar) wonen.
Veel vragen over inhoud en modaliteiten
Meteen rijzen een paar vragen op: voor welke projecten geldt dit precies, hoe verloopt de aanpak, welke voorwaarden gelden, en betekent dit dat de doorlooptijd effectief verkort, of net extra stappen en complexiteit creëert? Ook de exacte rol van het lokaal bestuur is ons nog niet duidelijk.
Wonen en werken: maak van bedrijvigheid geen blinde vlek
Kernversterking mag niet automatisch betekenen dat bedrijvigheid verdwijnt. We willen levendige kernen waar je kan wonen en werken. Tegelijk groeit de wens om werklocaties te verweven met wonen. Daarnaast moet er altijd voldoende beschikbaarheid zijn om hinderlijke bedrijvigheid die niet met wonen verweefbaar is een plek te geven.
Net daarom blijft het lokale bestuur het best geplaatst om de afweging te maken, met oog op goede ruimtelijke ordening en het algemeen belang. Als bedrijvigheid plaats maakt voor andere functies, rijst telkens de vraag waar ondernemingen dan wel terechtkunnen.
Kwaliteit en lokale regie zijn randvoorwaarden
Herontwikkeling in bestaand bebouwd gebied lukt alleen als je inzet op kwaliteit: kwaliteitsvol wonen, functiemenging, water en groen, en waar zinvol in overleg met de buurt. Lokale besturen nemen daarin de regie: zij bepalen wat waar kan, en wanneer een plek beter haar huidige bestemming of gebruik behoudt.
Koppel dit aan een samenhangend ruimtelijk-economisch beleid
Deze maatregel kan je niet los zien van het grotere ruimtelijke plaatje. De VVSG vraagt al langer om een Beleidsplan Ruimte Vlaanderen dat duidelijke strategische keuzes maakt. Zonder zo’n kader dreigen deelmaatregelen naast elkaar te bestaan, zonder zicht op de totale richting.
Als Vlaanderen effectief ruimte voor bedrijvigheid omzet naar andere functies, dan moet ook duidelijk zijn hoe er voldoende ruimte voor economie wordt voorzien. Zonder compensatiemechanisme lossen we mogelijk één probleem op, maar creëren we andere: nieuwe ruimte aansnijden, extra pendelbewegingen, en ondernemingen die niet kunnen investeren. Vlaanderen belooft hierop antwoorden, onder meer via het Actieplan Ruimte voor bedrijvigheid.
Volgende stappen
De VVSG staat in contact met het kabinet van de minister en volgt de verdere uitwerking van deze maatregel op, net zoals de impact op ruimte voor bedrijvigheid en op de lokale regierol. Zodra er meer duidelijkheid is over de modaliteiten, brengen we onze aandachtspunten gericht in.
Auteurs
-
XavierBuijsStafmedewerker ruimtelijke ordening -
BARTPALMAERSStafmedewerker Economie -
JorisDeleenheerStafmedewerker wonen
Heb je een vraag over de inhoud van dit artikel?
Contacteer onsUp to date blijven?
Blijf op de hoogte van het belangrijkste nieuws voor en door lokale besturen. Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief.
InschrijvenNieuws
-
Nieuws
Zonevreemde functiewijzigingen: evenwichtsoefening tussen droom en realiteit
Ruimtelijke ordeningMilieuWonenEconomie -
Nieuws
Vanaf 1 maart: nieuwe regeling stedenbouwkundige vrijstelling en melding
EconomieRuimtelijke ordeningWonenGemeentelijk waterbeleid -
Nieuws
Nieuwe regels maken vergunningen voor ‘zonevreemde’ werken duidelijker
EconomieMilieuRuimtelijke ordeningPublieke ruimte