De OCMW’s werden geïnstalleerd begin april 1977 als opvolgers van de Commissies van Openbare Onderstand. Iedereen was het er destijds over eens dat de benaming ‘openbare onderstand’ en ‘commissie van openbare onderstand’ een negatieve betekenis hadden gekregen. Daarom was het draagvlak om die term te veranderen in ‘OCMW’ ook groot. Maar ook het merk ‘OCMW’ blijkt vandaag voor velen nog een negatieve connotatie te hebben. Naar aanleiding van het decreet Lokaal Sociaal Beleid (2004) profileren vele OCMW’s zich samen met anderen als ‘Sociaal Huis’. Vele andere OCMW’s proberen via positieve communicatie hun imago te beïnvloeden. Mei 2009 stelden we Guillaume Van der Stighelen (http://www.duvalguillaume.com ), de auteur van het boek ‘Maak van je merk een held’, de vraag waarom het ‘OCMW’ geen heldenmerk is. De beroemde reclamemaker raakt in zijn antwoord als belangrijkste elementen aan dat OCMW’s geen sterk uitgebouwd communicatiebeleid hebben, dat ze weinig aandacht besteden aan het positieve maatschappelijke verhaal waaraan ze werken en dat ze in hun communicatie vooral benadrukken wat ze doen, niet wat ze voor de gemeenschap betekenen. Bovendien stelt hij vast dat er geen centrale aansturing (noch bekommernis?) is van huisstijl of imago van de OCMW’s. Op deze studiedag nemen we zijn antwoord kritisch onder de loep. We kijken dan ook uit naar de imagocampagne voor OCMW’s die de federale overheid voorbereidt in het kader van het Europees Jaar ter bestrijding van Armoede en Sociale Uitsluiting 2010. Julien Van Geertsom, Voorzitter van de Programmatorische Overheidsdienst Maatschappelijke Integratie licht voor ons een tipje van de sluier op. Hij gaat in beperktere groep ook in gesprek met de deelnemers over de rol die de OCMW’s zelf in de campagne kunnen vervullen. Voor het overige gaan we via diverse lezingen en praktijkverhalen na hoe er rond imago, bekendheid en positieve communicatie kan gewerkt worden door OCMW’s. Ook uw verhaal kan aan bod komen in de workshops.
De VVSG en Kortom vzw organiseren deze studiedag in samenwerking met de Vlaamse Overheid, Departement Welzijn, Volksgezondheid en Gezin.
Info inhoudelijk Peter Sels, VVSG peter.sels@vvsg.be T02/211 55 88 Joost Ramaut, Kortom – Vereniging voor Overheidscommunicatie info@kortom.be T050/31 14 31
Info praktisch Gudrun Hellinckx, VVSG gudrun.hellinckx@vvsg.be T02/211 55 57
Programma 9u Onthaal en koffie
9.30u Welkom en nieuws van Kortom en VVSG.
9.35u Een imagocampagne voor OCMW’s In het kader van het Europees Jaar ter bestrijding van Armoede en Sociale Uitsluiting, 2010. Toelichting door de heer Julien Van Geertsom, Voorzitter van de POD Maatschappelijke Integratie
10u Het OCMW en zijn imago (‘s) Een OCMW wordt vaak geassocieerd met problemen en met een negatief imago. Anderzijds bieden OCMW’s ook dienstverlening aan die bijdraagt aan een positief imago en kunnen zij hun imago bewust beïnvloeden. Karen Smet werpt in deze lezing een aantal vragen op. Moet een OCMW al zijn dienstverlening als één geheel communiceren of hebben dienstencentra baat bij een eigen profilering los van het OCMW? Zo ja, wat voor effect heeft die profilering dan op het imago van het OCMW? Wat is eigenlijk een imago? Hoe komt het tot stand en welke factoren hebben een invloed op het imago van een organisatie? Plenaire lezing door Mevr. Karen Smet (Memori - Katholieke Hogeschool Mechelen, http://www.memori.be )
10.45u Koffiepauze
11.15 u Keuze uit 4 workshops WS1: Een deel of een geheel De dienstverlening van elk OCMW is ruim en gediversifieerd. Een woonzorgcentrum, een minder mobielen centrale of een dienstverleningscentrum leveren een positieve appreciatie op. Anderzijds worden de OCMW-opdrachten op vlak van leefloon en budgetbegeleiding vaak gepercipieerd als ‘openbare onderstand’. Hoe gaat een OCMW om met deze diversiteit in haar communicatiebeleid? Is het aangewezen dat woonzorgcentra of dienstverleningscentra zich los van het OCMW profileren, of net niet? Wat is de impact op het imago van het OCMW? Aan de hand van de ervaringen in Antwerpen en Lokeren bespreken we de spanning tussen de corporate communicatie en de profilering van aparte OCMW-diensten. Inleiding door Katrien Debeuckelaer (Zorgbedrijf Antwerpen), Marc Grenné en Marijke De Rouck (OCMW Antwerpen) en Kathleen Beirnaert (OCMW Lokeren)
WS2: Profilering van het Sociaal Huis als een netwerk van sociale actoren Vele lokale besturen gaven een netwerkinvulling aan hun sociaalhuis-concept. Verschillende ‘loketten’ worden digitaal en via overlegvormen met elkaar verbonden en vaak ook gezamenlijk geprofileerd. Die profilering is niet vanzelfsprekend. Hoe profileer je dat netwerk en hoe verhoudt die profilering zich tot de communicatie door de verschillende onderdelen van het netwerk? Welke kanalen worden ingezet voor de communicatie over de dienstverlening? Marc van Daele licht het communicatieplan toe dat in Zwijndrecht werd ontwikkeld en overloopt ook verschillende communicatieproducten. Aansluitend wisselen de deelnemers ervaringen uit over hoe zijn hun concept ‘sociaal huis’ communiceren en welke kanalen zij hanteren om de dienstverlening te communiceren. Inleiding door Marc van Daele, communicatieambtenaar van de gemeente Zwijndrecht.
WS3: Een imagocampagne voor OCMW’s. Wat is jouw rol? In deze workshop zet Julien Van Geertsom de krijtlijnen van de campagne op een rij. Vervolgens gaat hij samen met de deelnemers na welke bijdrage OCMW’s kunnen leveren aan deze campagne? Inleiding door Julien Van Geertsom, Voorzitter van de POD Maatschappelijke Integratie
WS4: Huisstijl en website: wervende communicatiemiddelen OCMW’s kunnen verschillende communicatiemiddelen inzetten om hun positief verhaal kracht bij de zetten. Ellen De Proost beschrijft het vernieuwingsproces van de huisstijl van OCMW Kapellen. Ze licht de uitgangspunten toe en wijst op de wervingskracht van de nieuwe huisstijl. In OCMW Turnhout is positieve communicatie een rode draad in de hele communicatieaanpak. Lieve Drooghmans wijst onder meer op aanpak van de OCMW-website in Turnhout. Inleiding door Ellen De Proost (OCMW Kapellen) en Lieve Drooghmans (OCMW Turnhout)
12.30u Middagpauze
13.30u De kracht van een constructief verhaal OCMW’s hebben een positief maatschappelijk verhaal te vertellen. We vinden dit zo evident dat er nog nauwelijks over nagedacht wordt. Toch moeten ook OCMW’s mee richting geven aan het verhaal dat over hen de ronde doet. Het verhaal van solidariteit, van warmte en het zorgen voor mensen. Chris Aertsen (transformatiebureau Change Designers) vertelt hoe de toon van communicatie positief kan zijn en hoe je een constructief verhaal opbouwt met je doelgroep. Ze illustreert aan de hand van campagnes van o.a. Change Designers en wijst op de inspiratiemogelijkheden voor elk OCMW. Plenaire lezing door Mevr. Chris Aertsen (Change Designers, http://www.changedesigners.be/ )
14.30u Keuze uit 4 workshops WS5: Open de deuren Een opendeurdag is een geschikte manier om een brede doelgroep kennis te laten maken met de werking en de dienstverlening van een OCMW. Wat zijn de mogelijkheden en aanpak van een opendeurdag voor een OCMW? De initiatiefnemers van Open Bedrijvendag putten uit hun ruime ervaring en gaan in op effecten op korte termijn en de impact op het langetermijn imago. Nick Vandommele (OCMW Kortrijk) vult verder aan met zijn ervaringen bij de organisatie van een opendeurdag in Kortrijk. Inleiding door Nick Vandommele (OCMW Kortrijk) en door een medewerker van Open Bedrijvendag
WS6: Meet je imago Hoe bekend is de dienst- en hulpverlening van OCMW’s? Welk imago hebben ze bij de bevolking en bij hun gebruikers? Aan de hand van de resultaten van bekendheids- en tevredenheidsonderzoeken die de Arteveldehogeschool bij diverse OCMW’s verrichte, trachten we deze vragen te beantwoorden. De onderzoekers lichten eveneens toe welke gevolgen de onderzoeken lokaal hadden en hoe zo’n onderzoek in zijn werk gaat. We bespreken de onderzoeksresultaten met de deelnemers en bekijken hoe elke OCMW werk kan maken van een beter imago. Inleiding door Veerle Opstaele en Tim Vanhove (Arteveldehogeschool Gent)
WS7: Een andere stek als opstap naar een nieuw imago Het OCMW van Berlare voegde recent twee woonzorgcentra samen in één nieuw woonzorgcentrum en verhuisde naar een nieuw sociaal huis. Het OCMW greep deze verhuisbeweging aan om zowel intern als extern zeer sterk te communiceren. De bewoners van het woonzorgcentrum werden betrokken via een sociaalartistiek project. Het personeel werd voorbereid op de nieuwe situatie. 2400 mensen werden door de medewerkers ontvangen op twee opendeurdagen en men slaagde er in om regionale TV en pers in te schakelen. De gelegenheid werd ook aangegrepen om de basisbrochures te vernieuwen. In deze workshop gaan we na hoe een verhuis kan aangegrepen worden om zowel intern als extern een positieve communicatie te voeren met impact op het imago. Inleiding door Hilde Van der Jeugt, secretaris OCMW Berlare
WS8: Werken aan een imago in de praktijk Steven Wellens en Karen Smet lichten toe hoe zij te werk gaan, wanneer zij OCMW’s begeleiden in de opbouw van hun imago. Samen met de deelnemers worden verschillende strategieën en methoden besproken en getoetst en randvoorwaarden geïnventariseerd. Inleiding door Steven Wellens en Karen Smet (Memori – Katholieke Hogeschool Mechelen)
15.45u Einde
Inschrijven Deelnemen aan deze collegagroep kost 50 euro, de factuur wordt achteraf opgestuurd door VVSG. Stuur jouw eventuele bestelbon naar VVSG, Gudrun Hellinckx, Paviljoenstraat 9, 1030 Brussel.
Annuleren Annuleren kan tot 10 werkdagen voor de start van de studiedag. Nadien blijft u het volledige inschrijvingsgeld verschuldigd. Een collega mag jouw plaats altijd innemen.
|